top of page

Köpeklerin Kanlı İshali (Canine Parvoviral Enteritis)

CPV-2 enfeksiyonu kanamalı bağırsak enfeksiyonuyla karakterize bir akut sistemik hastalıktır.

Yavru köpeklerde genellikle ölümcüldür, köpekler, şok-benzeri bir duruma girip enterik (bağırsakla ilgili) bir bulgu vermeden kısa bir halsizlik sürecinin ardından aniden ölebilirler.

Hastalığın bağırsakla ilgili formunda, belirtiler; genellikle virüs vücuda alındıktan 12-15 gün sonra belirgin şekilde ortaya çıkabilir.


Hastalıkla ilgili genel belirtiler – İştahsızlık – Durgunluk – Ani başlayan kanlı diare(ishal) – Tekrarlayan ataklarla devam eden kusma – Bazı küçük köpeklerde şok benzeri durum ve başka belirti vermeden ölüm şekillenebilir. Bu belirtilerin hepsi ya da bazıları birlikte görülebilir.


Hastalıktan Korunma

Hastalıktan korunmanın yolları arasında , dişi köpeğin gebelikten önce hastalığa bağışıklığını arttırması için antiparaziter tedavi ve aşılarının yaptırılması, böylelikle yeni doğan yavruların sütten kesilene kadar anneden maternal antikorları alması, sütten kesilen yavruların aşılarının doğru zaman ve aralıklarla yapılması sayılabilir.

Genel olarak doğru zamanda yapılan aşılamalar bu hastalığa karşı korunmayı mümkün kılmaktadır.Aşılamalar sonucunda kazanılan bağışıklığın devam ettirilmesi için yılda bir kez aşı tekrarı önerilmektedir.

19 görüntüleme

Comentários


bottom of page